Grand Lodge Officers

As a result of the Covid-19 virus, the standard group photo is not available.  A group installation of Officers has been replaced by selected installations of officers in their home district.  A carousel of those photographs has been included.

Elected Officers

Grand Master

Reg Karbonik

Need to have some info here

Click to access Grand Master's bio
GM Bio

Deputy Grand Master

Terry Murray

This is the heading

Click to access DGM Bio
Click Here

Senior Grand Warden

Chris Uchman

This is the heading

Click to access SGW Bio
Click Here

Junior Grand Warden

Kyle Scott

This is the heading

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

Grand Treasurer

John Hart

This is the heading

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

Grand Secretary

Bill Kostenuk

This is the heading

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

District Deputy Grand Masters

Alpha District

RW Bro Les Mah

ALPHA DISTRICT

(Founded as District 1 on October 12, 1905)
DDGM Schedule

Palliser District

RW Bro John Haley

PALLISER DISTRICT

(Founded as District 2 on October 12, 1906)
DDGM Schedule

Yellowhead District

RW Bro Chad Gjertsen

YELLOWHEAD DISTRICT

(Founded as District 3 on October 12, 1905)
DDGM Schedule

Central District

RW Bro GlennTubillara

CENTRAL DISTRICT

(Founded as District 4 on May 27, 1908 and incorporated as part of District 9 as of May 11, 1911)
DDGM Schedule

Battle River District

RW Bro Allen Gordon Scott

BATTLE RIVER DISTRICT

(Founded as Disrtict 4 on May 27, 1908 incorporating part of District 9 on May31, 1911 and part of District17, founded on June 12, 1929)
DDGM Schedule

Calgary-Highwood District

RW Bro Anton Ovtchinnkov

CALGARY-HIGHWOOD DISTRICT

(Founded as District6 on May27, 1908)
DDGM Schedule

Chinookarch District

RW Bro Jerry Waldern

CHINOOKARCH DISTRICT

(Founded as District 7 on May 31, 1911 and incorporating District 11, founded on May 27, 1914. Three Rivers District dissolved June 2007, founded as District8 on May 31, 1911.)
DDGM Schedule

Lakeland District

RW Bro Bob McRae

LAKELAND DISTRICT

(Founded as District 10 on May 29, 1912 and incorporating part of District 17, founded on June 12, 1929)
DDGM Schedule

Northern Lights District

RW Bro Don Mah

NORTHRN LIGHTS DISTRICT

(Founded as District 12 on May 30, 1917)
DDGM Schedule

Mighty Peace District

RW Bro Benjamin Geisbrecht

MIGHTY PEACE DISTRICT

(Founded as District 13 on May 27, 1918)
DDGM Schedule

Dinosaur District

RW Bro Martin Alcock

DINOSAUR DISTRICT

(Founded as District 14 on June 1919 and incororating District 15, founded on June 8, 1021 and most of District 16, founded on June 12, 1929)
DDGM Schedule

Phoenix District

RW Bro Chuck Rose

PHOENIX DISTRICT

(Founded as District 18 on June 9, 1948)
Click Here

Athabasca District

RW Bro Matt Evans

ATHABASCA DISTRICT

(Founded as District 19 on June 11, 1953)
DDGM Schedule

BeaverHills District

RW Bro Daniel Ferguson

BEAVERHILLS DISTRICT

(Founded as District 20 on June 10, 1959)
DDGM Schedule

Research Lodges

Alberta Wide

RESEARCH LODGE

Internet Lodge of Research

Elected Officers

Grand Master
MW Bro. Reg Karbonik

Deputy Grand Master
RW Bro. Terry Murray

Senior Grand Warden
RW Bro.Chris Uchman

Junior Grand Warden
RW Bro. Kyle Scott

Grand Treasurer
MW Bro. John Hart

Grand Secretary
RW Bro. Bill Kostenuk

District Deputy Grand Masters

Alpha
RW Bro.Les Mah

Athabasca
RW Bro. Matt Evans

Battle River
RW Bro. Gordon Scott

Beaverhills
RW Bro. Daniel Ferguson

Calgary-Highwood
RW Bro. Anton Ovtchinnikov

Central
RW Bro. Glenn Tubillara

Chinookarch
RW Bro. Jerry Waldern

Dinosaur
RW Bro. Martin Alcock

Lakeland
RW Bro. Bob McRae

Mighty Peace
RW Bro. Benjamin Giesbrecht

Northern Lights
RW Bro. Don Mah

Palliser
RW Bro. John Haley

Phoenix
RW Bro. Chuck Rose

Yellowhead
RW Bro. Chad Gjertsen

Appointed Officers

Grand Chaplain
VW Bro. Romeo Concepcion

Grand Director of Ceremonies
VW Bro. Mike McLean

Senior Grand Deacon
VW Bro. George Lister

Junior Grand Deacon
VW Bro. Ches Budgell

Grand Historian
VW Bro. Eric Skagen

Grand Organist
VW Bro. Brock Smith 

Grand Piper North
W Bro. Angus Campbell

Grand Piper South
Bro. Bret Cousins

Grand Pursuivant
VW Bro. Ken McLaughlin

Grand Registrar
RW Bro. Cory Impolla

Grand Steward
VW Bro. Carlos Rondanelli

Grand Steward
VW Bro. Ted Cripps

Grand Steward
VW Bro. Leif Hansen

Grand Steward
VW Bro. Stephen Goguen

Grand Steward
VW Bro. Matt Matheson

Grand Steward
VW Bro. Alex Symington

Grand Standard Bearer
Bro.  Brian Conners

Grand Tyler (elected)
Bro. Mike Jennings

Grand Parliamentarian
RW Bro. Richard Ashby

Grand Librarian
RW Bro. Kim Parkyn 

Scroll to Top

Breaking News

Grand Lodge of Alberta Restrictions – September 19, 2021